Çelik Ev Ankara

Çelik Ev Tasarımı ve Kurulumu Ankara'da Bizim işimiz..

Hafif Çelik Yapı Sistemi

Hafif Çelik Yapı Sistemini mi yoksa betonarme yapım sistemi mi tercih edilmeli, sıkça konuşulur oldu. Öncelikle belirtmek gerekirse; her iki yapı sisteminde de, dış görünüm olarak aynı sonuç elde edilebilir. Her iki yapı sisteminde de, iç mekan olarak aynı sonuç elde edilebilir. Betonarme yapım sistemi ile Hafif çelik yapı sistemi arasında bir kıyaslama yapıldığında, çelik yapının tercih edilmesinin ne kadar doğru olduğu anlaşılacaktır. Hemen belirtelim ki, Hafif çelik yapı sistemi, uluslar arası standartları kabul eden tüm ülkelerde uygulanan bir sistemdir.

Örneğin, betonarme yapı uzun bir yapım süresi gerektirir (kalıp işleri bekleme süresi genellikle uzun sürer). Hafif çelik yapı sisteminde ise yapım süresi çok daha kısadır. Betonarme yapım sisteminin tercih edildiğinde yapılarda, kolon ve kirişler duvarlardan çıkıntı yaparlar. Hal böyle olunca ekstra maliyetle, boşlukların alçıpan ile doldurulması veya daha kalın briketlerle örülerek düzeltilmesi gerekmektedir.
Hafif çelik yapı sisteminde, tavanlarda ve duvarlarda çıkıntılar oluşmaz.

İleri kaba olarak (temel, taşıyıcı sistem, bölme duvarlar, sıvalar, cephe mantolaması, çatı yapılması) betonarme yapı sistemi %22 oranında daha pahalı bulunmaktadır.

Çelik %90 geri dönüşümlü bir malzemedir. Çevre dostudur. Mimari olarak yeşil bina konseptinin yaratılmasına olanak verir.

ABD Akciğer Derneği’nin önerdiği sağlıklı hava koşuluna sahip iç mekanlar, hafif çelik yapı sistemi ile yaratılabilir.

Yakın gelecekte çok büyük önem kazanacak olan ‘Leed’ ve ‘Breeam’ gibi uluslararası yeşil bina sertifikasyonlarının alınmasında önemli derece kolaylık sağlayacaktır.

1999’daki talihsiz deprem sonrasında hızlıca yaygınlaşma gösteren Hafif Çelik Yapı Sistemi, hızlı ve ekonomik bir inşa sürecine sahiptir. İklim koşullarından etkilenmez. Çelik profiller hariç tüm malzemeler betonarme yapı ile uyumludur ve tedariki kolaydır.

Son 5 yılda, her iki sistem ön yargısız bir şekilde değerlendirildiğinde, hafif çelik yapı sistemi tercih edilmiştir.
• Hızlı, ekonomik ve çevre dostu olması önde gelen tercih sebeplerindendir.
• Finansman sağlanması konusunda kolaylıklar kazandırmaktadır.

Hafif çelik yapı sistemi, belediyeler, resmi kurumlar ve yapı denetim firmaları tarafından çok iyi bilinmektedir.
• Hafif çelik yapı sisteminde tasarım ve malzeme konusunda, Türk yönetmeliklerinin yanı sıra Avrupa ve Amerikan yönetmelikleri de kullanılmaktadır.

• Hafif çelik yapı sistemi mimari, elektrik ve mekanik çözümlerde büyük kolaylık, esneklik ve ekonomiklik sağlar.

• İleri kaba üretiminde, betonarme yapı sistemi %22 daha pahalıdır. İnce işler ise aynı olduğundan hafif çelik yapı sistemi daha ekonomiktir.

• Hafif çelik yapı sistemi enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında benzersiz avantajlara sahiptir.

Sonuç olarak, neden çelik ev tercih edilmeli sorusuna verilecek yanıt çoktur. Hafif çelik yapı tercihinin kullanıcılara sunacağı avantajlar hatırı sayılır ölçektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çelik Ev Ankara © 2014 Frontier Theme